Marka Tescil Nasıl Alınır

Aydın-marka-tescili

Aydın-marka-tescili

Marka Tescil Nasıl Alınır?

Marka tescil nasıl alınır? kesin olarak bir süre verememek ile birlikte yaklaşık 11 – 12 ay sonra sonuca bağlanmaktadır. Sizlerde Marka tescil Aydın şirketimizden markaların tescil konusunda danışmalık hizmeti alabilirsiniz.

Müracaat aşamasından başlayarak tescil belgesinin marka sahibine ulaşıncaya dek önemle takip edilmesi gereken ciddi işlemler bütünüdür. Bu işlemlerin konu uzmanı kişiler nezaretinde yapılması  en sağlıklı yoldur. Çünkü tescil aşamasında olukça yoğun yazışma ve işlem yapılmaktadır. Bu nedenle tescil işlemi ile ilişkili tüm işlemlerin Aydın marka tescil danışmanlık şirketimiz aracılığıyla yapılması önem arz eder.

Bireysel Marka Başvurusu;

  • Nüfus Cüzdanı Süreti Nüshası
  • Vekaletname
  • Tc Kimlik  ve Vergi No
  • Logo ait bir örnek(varsa)

Firma olarak Marka Başvurusu;

  • İşletmenin Ticari İşletim Belgesi
  • İşletmenin Vergi Levhası Nüshası
  • Vekaletname
  • Logo ait bir örnek(varsa)

Marka başvurusu öncesinde tescil edilecek markanın ilgili sınıfında Aydın marka patent şirketimizin uzmanları tarafından ön araştırması yapılarak benzeri veya tıpa tıp aynısından daha önceden tescile konu olma durumunun belirlenmesi gerekir. Araştırmanın olumlu sonuçlanması ile alt kısımda yer alan işlemler sırasın ile yapılır.

Marka başvuru; olumlu araştırma sonucu ile markanın tescile uygunluğunun belirlenmesi ile birlikte icra edilmesi amaçlanan piyasada tescil girişimleri yapılır.

Başvurunun İncelenmesi; Başvurunun konu uzmanları nezdinde tescile uygunluk durumu sorgulanır. Yapılan sorgulama ile müracaatın marka niteliğin barındırıp barındırmadığına hüküm verilir. İncelemenin arından marka bu süreçte kabulde edilerek ilana çıkarılır veya ret hükmü ile müracaat kapatılır.

Markanın İlana Çıkarılması; İnceleme neticesinde marka 2 ay Markalar Bülteni’nde ilana çıkarılır. Bu dönemde marka korumasız olması ile birlikte herkes tarafından itiraz edilmeye açıktır.

Onay Hükmü; İlan döneminde marka müracaatına herhangi bir itiraz yapılmaması durumunda tescil hükmü verilir. Markaya ilişkin onay hükmü düzenlenir ve tescil belgesi hazırlanması açısından gerekli harcının ödenmesi talep edilir.

Belge; tüm bu aşamaların olumlu tamamlanması sonucunda tescil belgesi hazırlanır ve marka başvuru sahibine iletilir.